Dźwigary strunobetowe i ich zastosowanie
w budownictwie wielorodzinnym i budynkach użyteczności publicznej
Strunobeton to wytrzymały materiał budowlany, charakteryzujący się dużą nośnością przy jednoczesnym zachowaniu małych przekrojów poprzecznych danego elementu. Coraz częściej wykorzystywany jest do produkcji gotowych elementów prefabrykowanych w postaci nadproży i dźwigarów z uwagi na znacznie większą nośność, jaką wykazuje dany przekrój w porównaniu z elementami monolitycznymi. Naprężenia nadawane belkom strunobetonowym na etapie ich produkcji sprawiają, że element posiada ujemną strzałkę ugięcia. Dzięki temu po obciążeniu konstrukcji belki wraca najpierw do stanu 0, a kolejno pojawiają się w niej naprężenia wywołane obciążeniem zewnętrznym.
Zalety stosowania dźwigarów strunobetonowych
Dźwigary strunobetonowe z uwagi na swoje rozpiętości i nośność mają szerokie zastosowanie — wykorzystywane są przy budowie szkół, szpitali, budynków przemysłowych, gospodarczych, obiektów handlowych oraz parkingów podziemnych. Dźwigary stanowią zarówno oparcie dla belek stropowych, jak również zastępują podciągi, przenosząc obciążenia z górnych kondygnacji na niższe trzpienie czy słupy konstrukcyjne. Ponieważ najczęściej dźwigary to elementy podłużne o dużym ciężarze, ich układanie odbywa się przy pomocy ciężkiego sprzętu budowlanego. Dźwigary strunobetonowe Technobeton wyposażone są w specjalne uchwyty do zamocowania haków z dźwigu lub żurawia, co ułatwia ich przenoszenie i montaż.
Charakterystyka dźwigarów strunobetonowych Technobeton
W Technobeton produkowane są dźwigary strunobetonowe w 6 szerokościach: 18 cm, 20 cm, 24 cm, 30 cm, 35 cm, 40 cm, natomiast o wysokości do 55 cm, co umożliwia dobranie odpowiedniego przekroju poprzecznego do przewidywanych obciążeń oraz grubości ścian i słupów. Ponadto dostępne są dźwigary o przekroju prostokątnym z dodatkową kształtką wieńcową oraz wystającymi strzemionami, co pozwala na zespolenie danego dźwigaru ze stropem poprzez zakotwiczenie go w wypuszczonym zbrojeniu i zabetonowaniu danej konstrukcji. Zbrojenie dźwigarów jest tak zaprojektowane, aby umożliwić w razie konieczności wykonanie otworów pionowych przeznaczonych na poprowadzenie instalacji w budynku. Ciekawym rozwiązaniem są dźwigary o najmniejszych szerokościach, czyli 18 i 24 cm, ponieważ ich wymiar pozwala na ukrycie danej konstrukcji w grubości ścian. Pozwala to na zachowanie gładkich powierzchni, bez wystających elementów konstrukcyjnych, jednocześnie umożliwiając przeniesienie większych obciążeń, niż byłoby to możliwie po wymurowaniu samej ściany o podanych wymiarach.
Wysoka jakość dźwigarów strunobetonowych Technobeton
Dźwigary prefabrykowane strunobetonowe projektowane są przez projektantów i konstruktorów w biurze projektowym Technobeton, a produkcja odbywa się w naszym zakładzie w Stężycy. Dzięki temu, że jesteśmy odpowiedzialni za każdy etap powstawania dźwigarów, możemy zagwarantować najwyższą jakość wykonania. Wraz z dźwigarami prefabrykowanymi dostarczamy dokładne rysunki prefabrykatów oraz instrukcje ich montażu.