Strop Technobeton jest nowoczesnym rozwiązaniem idealnie sprawdzającym się przy budowie domów jedno- i wielorodzinnych oraz budynków handlowych i użyteczności publicznej. Uwzględniając tradycyjną technologię stropów gęstożebrowych przy jednoczesnym wykorzystaniu nowoczesnych belek sprężonych strunobetonowych, stanowi doskonałą alternatywę dla obecnych na rynku rozwiązań. Poza elementami składowymi systemu stropowego biuro projektowe firmy Technobeton opracowuje indywidualny projekt wykonawczy stropu. Nasi doradcy techniczni oferują wsparcie na każdym etapie inwestycji.
Od czego rozpocząć układanie stropu Technobeton – montaż belek
Montaż stropu prefabrykowanego Technobeton odbywa się w pięciu podstawowych etapach, z których pierwszym etapem jest montaż sprężonych belek stropowych. Układanie rozpoczyna się od miejsc charakterystycznych, czyli otworów i wymianów w stropie. Głębokość oparcia belek uzależniona jest od materiału, z którego zbudowana jest ściana – informacja ta znajduje się zawsze w dokumentacji projektu.
W przypadku konieczności skrócenia belek jest to możliwe jedynie pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych biura projektowego Technobeton. Niedopuszczalne jest naruszenie cięgien obecnych w belkach, które powinny wystawać na długość minimum 8 cm poza beton belki.
Układanie wypełnienia stropu, czyli pustaków stropowych
W pierwszej kolejności należy ułożyć skrajne rzędy pustaków deklowanych, zachowując ich oparcie na murze nieprzekraczające 2 cm.
Następnie rozmieszcza się podpory montażowe stropu, opierając je o spód belek, zgodnie z rysunkiem montażowym pamiętając, że belek nie należy wypierać do góry. Każda podpora powinna być wypionowana i ustawiona na stabilnym podłożu
Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie podparcie miejsc szczególnych jak np. strefa ciętych pustaków między belkami bądź strefy wylewane.
Po ustawieniu wszystkich podpór układa się pozostałe pustaki stropowe, w przypadku zastosowania pustaków ciętych należy pozostawić w nich co najmniej jedno żeberko.
Należy również zidentyfikować miejsca występowania pustaków obniżonych np. w strefach kotwienia balkonów i schodów.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na miejsca, w których pustaki nie występują oraz należy wykonać zbrojenie otworów, koszy i wymianów.
Rozkładanie siatki zbrojeniowej oraz dozbrojeń
Kolejnym etapem jest układanie siatki zbrojeniowej na całej powierzchni stropu, która pełni funkcje przeciwskurczowe oraz zapewnia równomierny rozkład obciążeń na stropie.
Siatkę zgrzewaną należy układać krótszym bokiem wzdłuż belek, a kolejne jej arkusze należy łączyć na zakład minimum jednego oczka. Następnie, układane są pręty zbrojenia przypodporowego przymocowywane do siatki drutem wiązałkowym.
W projekcie mogą występować dodatkowe dozbrojenia takich elementów jak kosze i wymiany żelbetowe oraz w miejscu występowania ciężkich ścian i obciążeń skupionych.
Doborem rodzaju i zakresu dozbrojenia zajmuje się biuro projektowe Technobeton.
Betonowanie i pielęgnacja betonu
Etap betonowania musi być bezpośrednio poprzedzony obfitym polaniem stropu wodą.
Minimalna klasa betonu użytego do wykonania nadbetonu to C25/30.
Mieszankę betonową, należy układać od podpór w kierunku środka belki. Nie należy dopuszczać do nagromadzenia się dużych ilości betonu w sposób punktowy, ponieważ może skutkować to przeciążeniem konstrukcji w fazie montażu. Należy także unikać sytuacji, podczas której dwie osoby (lub więcej) znajdują się równocześnie na tej samej belce.
Po zakończeniu betonowania należy pamiętać o pielęgnacji betonu. Między innymi o jego ochronie przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, czyli wiatru, promieni słonecznych i mrozu oraz o utrzymywaniu stałej wilgotności betonu przez okres co najmniej 7 dni.
Demontaż podpór oraz składowanie materiałów budowlanych dopuszczalne jest po osiągnięciu przez beton wystarczającej wytrzymałości.
Nie zaleca się obciążania stropu przed upływem 28 dni od betonowania a podpory montażowe można zdemontować po około 3 tygodniach.
Wymiary rzeczywiste a projekt
Przed przystąpienie do projektowania należy dostarczyć do biura projektowego Technobeton wszystkie istotne dane potrzebne do przygotowania projektu stropu (takich jak np. lokalizacje inwestycji, projekt architektoniczny i konstrukcyjny, materiał ścian nośnych) Każdorazowo przed zamówieniem stropu należy sprawdzić zgodność wymiarów rzeczywistych na budowie z przyjętymi w projekcie. Firma Technobeton świadczy wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji. Nasi doradcy techniczno-handlowi opiekują się konkretnymi inwestycjami i od początku kontaktu z klientem wspierają jego komunikację z biurem projektowym. Po akceptacji projektu przez Wykonawcę, można przystąpić do złożenia zamówienia. Materiały wysyłane są z fabryki bezpośrednio na miejsce budowy.
Czytaj więcej o Systemie Stropowym Technobeton
Czytaj więcej podobnych tekstów
Jesteś zainteresowany darmową wyceną stropu? Kliknij tutaj