Schody żelbetowe prefabrykowane czy monolityczne - które
wybrać w budynkach jedno- i wielorodzinnych?
Schody to element konstrukcyjny występujący w niemal każdym budynku wielorodzinnym, często stanowiący usztywnienie danej konstrukcji. Na pozór ich wykonane wydaje się proste, jednak zarówno na etapie projektowania jak i wykonywania pojawiają się błędy, których skutki odczuwane są potem podczas ich użytkowania. Zbyt wysoki lub za wąski stopień, a także nierówna wysokość poszczególnych schodków sprawiają, że schody są niewygodne w użytkowaniu. Jak zatem zyskać pewność, że schody w naszym wymarzonym domu będą wygodne?
Rodzaje konstrukcji schodów
W obiektach mieszkalnych wielorodzinnych najczęściej spotykane schody to te o konstrukcji żelbetowej. Jednak w budynku jednorodzinnym spotkać można praktycznie wszystkie rodzaje – zarówno te samonośne jak i żelbetowe. Samonośne stanowią osobną konstrukcję, a ich zadaniem jest wyłącznie przenoszenie własnych obciążeń. Najczęściej wykonane są z elementów metalowych lub drewnianych z uwagi na łatwość ich obróbki. Z kolei schody żelbetowe stanowią jeden z elementów nośnych konstrukcji i usztywniają cały budynek. Dzieli się je na prefabrykowane, czyli gotowe elementy dostarczane na budowę oraz monolityczne – w pełni wytwarzane na placu budowy.
Schody monolityczne w budynkach jedno- i wielorodzinnych
Schody monolityczne to jedne z bardziej wymagających konstrukcji w budynkach. Do ich wykonania konieczny jest osobny projekt zbrojenia danego elementu, a kolejno jego odpowiednie wykonanie z uwzględnieniem średnicy i rozstawu prętów. Do tego deskowanie schodów nie należy do najłatwiejszych. Zachowanie równych wysokości poszczególnych stopni jest kluczowe w ich wygodnym użytkowaniu, a błędne zaprojektowanie lub wykonanie często skutkuje inną wysokością ostatniego schodka. Z uwagi iż idąc po schodach o danej wysokości podstopnicy, człowiek przyzwyczaja się do niej, wykonanie ostatniego stopnia o większym lub mniejszym wymiarze może skutkować potknięciem lub utratą równowagi.
Schody prefabrykowane w budynkach jedno- i wielorodzinnych
Schody prefabrykowane w budynkach wielorodzinnych to wręcz standard – stosowane są z uwagi na znaczne skrócenie czasu pracy oraz powtarzające się segmenty klatki schodowej. Wykorzystywanie prefabrykatów sprawia również, że pomijana jest przerwa technologiczna wymagana w przypadku elementów monolitycznych – schody prefabrykowane można obciążać zaraz po ich wbudowaniu. Decydując się na prefabrykaty zmniejszamy także ryzyko wystąpienia błędów projektowych i wykonawczych. Elementy trafiają gotowe na budowę, po przejściu szeregu kontroli na każdym etapie produktu. Z uwagi na narzucony z góry wymiar biegu i spocznika, otwór w stropie przeznaczony na klatkę schodową musi zostać wykonany w sposób prawidłowy i zgodny z projektem. Unikamy tu więc możliwości wystąpienia nierównej wysokości schodów czy zbyt płytkich stopni.
Schody prefabrykowane od Technobeton
W naszej ofercie dostępne są biegi schodowe prefabrykowane o szerokościach 120, 130, 140 i 150 cm wykonane w naszym zakładzie produkcyjnym. Ich zaletą jest trwałość i wytrzymałość, a także brak konieczności wykonywania czasochłonnego zbrojenia oraz deskowania podczas ich montażu. Ponadto elementy wykazują wysoką ognioodporność i spełniają normy obowiązujące w budynkach zamieszkania zbiorowego i wielorodzinnych. To wszystko wpływa też na coraz większe zainteresowanie prefabrykatami przy budowie domów jednorodzinnych – skrócenie czasu pracy połączone z jakością wykonania jest ważnym aspektem na każdej nawet najmniejszej budowie.