Strunobeton w stropach gęstożebrowych
Stropy gęstożebrowe to systemy, które spotkać można na wielu budynkach jednorodzinnych, jak również handlowych czy użyteczności publicznej. Wyróżniają się krótkim czasem i łatwością montażu – z powodzeniem układać je można bez konieczności stosowania ciężkiego sprzętu. Z uwagi jednak na materiał użyty do wytworzenia belek stropowych wyróżnić można belki stropowe żelbetowe i strunobetonowe. Jak jednak zastosowany materiał wpływa na wytrzymałość danego stropu?
Stropy gęstożebrowe z belkami żelbetowymi
W większości przypadków elementem nośnym w stropach gęstożebrowych są belki żelbetowe. Zależnie od rodzaju stropu, belki dostępne są najczęściej w rozpiętościach nieprzekraczających 6 m. Ponadto, aby zapobiegać klawiszowaniu stropu zaleca się stosowanie żeber rozdzielczych – w przypadku rozpiętości stropu wynoszącej 4 m – 1 żebro, a przy rozpiętościach przekraczających 6 metrów – 2 żebra usztywniające. Jest to jednak dodatkowy koszt zarówno w przypadku stali zbrojeniowej jak i samej robocizny.
Stropy gęstożebrowe z belkami strunobetonowymi
Stropy z belkami strunobetonowymi przenoszą znacznie większe obciążenia od tych żelbetowych, mimo takich samych przekrojów poprzecznych, jednocześnie wykazując większe rozpiętości samego elementu. Spowodowane jest to użyciem czynnego zbrojenia, które pracuje jeszcze przed samym obciążeniem konstrukcji – zbrojenie w strunobetonie poddawane jest bowiem przed betonowanie siłom rozciągającym. Następnie następuje etap betonowania i wiązania betonu. Po osiągnięciu odpowiedniej wytrzymałości zbrojenie jest przecinane, jednak z uwagi na przyłożone obciążenia, obecne są w nim już siły wewnętrzne.
Zalety stropów gęstożebrowych
Stropy gęstożebrowe cieszą się dużym zainteresowaniem z uwagi na brak konieczności wykonywania pełnego deskowania – deskowanie konieczne jest tu tylko pod żebrami usztywniającymi – belki stropowe i pustaki stanowią bowiem szczelną przegrodę zastępując przy tym szalunek. Stemplowanie zaleca się jednak ustawiać w ⅓ i ⅔ długości stropu, szczególnie w przypadku rozpiętości podpór przekraczających 6 m. Stemple wymagane są tu z uwagi na siły dynamiczne obecne przy betonowaniu konstrukcji. Ponadto elementy stropów są na tyle lekkie, że do ich układania nie jest konieczne zamawianie ciężkiego sprzętu, co znacząco podniosłoby koszty budowy w przypadku wnoszenia budynków jednorodzinnych.
Strop gęstożebrowy Technobeton
System stropowy Technobeton to konstrukcja składająca się z prefabrykowanych belek stropowych strunobetonowych oraz pustaków betonowych. Z uwagi na zastosowanie strunobetonu w konstrukcji system ten jest w stanie przenieść znacznie większe obciążenia przy zachowaniu standardowych wymiarów poprzecznych elementów. Ponadto w ofercie dostępne są belki o rozpiętościach wynoszących blisko 9 m, co zdecydowanie wyróżnia system na tle innych rozwiązań. Szeroka gama długości umożliwia łatwe dopasowanie belki do potrzeb projektu – w ofercie dostępne są moduły co 10 cm w wymiarach od 0,9 m do 9 m.
System Technobeton wyróżnia się także dużą odpornością na klawiszowanie, dlatego niewymagane jest tu stosowanie żeber rozdzielczych nawet przy maksymalnych długościach belek. Pozwala to zredukować koszty budowy związane z zakupem stali i samym ich montażem.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!