Prefabrykacja, która cieszy się niesłabnącą popularnością w Europie Zachodniej i Skandynawii, jest w ostatnich latach coraz bardziej ceniona w Polsce. A to za sprawą niezaprzeczalnych atutów, chociażby takich jak krótszy czas budowy i niższe koszty przy zachowaniu wysokiej jakości. W obecnych czasach do listy tej należy dopisać kolejny mocny punkt, jakim jest bezpieczeństwo.
Budowa inwestycji w czasie pandemii
„Zważywszy na obecną sytuację w kraju i na świecie, można się spodziewać, że wskazane przez autorów korzyści płynące ze stosowania prefabrykacji w budownictwie pozwolą Inwestorom oraz Projektantom spojrzeć na prefabrykację z jeszcze większą przychylnością” – czytamy w lipcowym wydaniu Buildera[1]. Autorzy publikacji zwracają uwagę na zwiększoną możliwość zachowania dystansu pomiędzy pracownikami na budowie w przypadku realizacji z prefabryktów w porównaniu do tradycyjnych metod budownictwa. Budowanie metodą prefabrykacji wymaga mniej osób na placu, można ograniczyć się do montażystów, pracownika obsługującego żurawia i ewentualnie osób pełniących funkcje pomocnicze. To także minimalizuje problem niezależny od epidemii, a w ostatnim czasie spędzający sen z powiek niejednemu inwestorowi – a mianowicie braku rąk do pracy w budownictwie, co często skutkuje koniecznością zatrudniania obcokrajowców.
Stosując prefabrykaty ograniczamy też liczbę łańcuchów dostaw, a więc kontaktów z pracownikami zewnętrznymi. Z fabryki odbieramy elementy gotowe do montażu. Nie wykonujemy na przykład betonowania na miejscu. Także kontrola jakości betonu odbywa się w zakładzie prefabrykacji, gdzie wiele prac wykonywanych jest w sposób zautomatyzowany. Podobnie ma się kwestia przygotowania zbrojenia. Automatyzacja prac i nieprzenoszenie ich poza teren fabryki, nie tylko zabezpieczają pracowników przed zakażeniem, ale mają też niekwestionowany wpływ na ostateczny produkt. Wyroby, które poddawane są kontroli w na każdym etapie produkcji, w odpowiednich do tego warunkach i przy zachowaniu wymaganych standardów, odznaczają się najwyższą jakością, co nie pozostaje bez wpływu na solidność inwestycji.
Gotowe do instalacji prefabrykaty stropów, czy schodów to oszczędność czasu
Warto zwrócić uwagę na, niezależne od czasów, choć może mniej podkreślane niż cena i czas realizacji, plusy stosowania prefabrykatów, które są jednak później bardzo docenianie przez kierowników budów. Zamawianie prefabrykatów na budowę jest prostsze pod względem logistycznym, a ich montowanie jest bezpieczniejsze. Proces stawiania budynków w odniesieniu do metod tradycyjnych jest mniej zależny od warunków pogodowych, a to eliminuje przesunięcia terminu odbiorów. Specjaliści dostrzegają jeszcze inny atut: „Niższe ryzyko błędu przy produkcji fabrycznej oraz podczas montażu gwarantuje, że obiecana przez dewelopera powierzchnia lokali znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości”.[2]
Firma Technobeton od ponad dziesięciu lat dostarcza na budowy wyroby prefabrykowane. Nasze materiały z powodzeniem są stosowane w różnego typu realizacjach: od domków jednorodzinnych poprzez małe i duże obiekty komercyjne aż do inwestycji deweloperskich. Asortyment, który oferujemy to pełna gama materiałów prefabrykowanych. Naszym flagowym wyrobem są systemy stropowe, ale w sprzedaży mamy także: pustaki, łączniki balkonowe, schody prefabrykowane, nadproża. Cały czas poszerzamy naszą ofertę, a ostatnim produktem, który wprowadziliśmy były dźwigary strunobetonowe.
Jeżeli są Państwo zainteresowani nawiązaniem z nami współpracy, zachęcamy do kontaktu:
tel.: +48 81 534 05 96
tb@technobeton.pl
[1] Dr inż. G. Adamczewski, dr hab. inż. P. Woyciechowski, Prefabrykacja betonowa „Builder”, lipiec 2020, s. 50.
[2] P. Knez, Prefabrykacja jutra, „Z:A”, grudzień 2019, s. 78.