Nowoczesne materiały budowlane zdecydowanie przyspieszają prace inwestorom i firmom wykonawczym nad kolejno wznoszonymi budynkami. Nie wszystkie jednak dawne technologie całkowicie wyeliminowane zostały przez nowe, czego idealnym przykładem są stropy gęstożebrowe. Mimo że początki tych systemów stropowych sięgają końca XIX w., rozwiązania te są nadal częstym wyborem w przypadku budownictwa jedno- i wielorodzinnego, jak również budynków użyteczności publicznej. Obecnie systemy stropowe znacznie różnią się od tych sprzed ponad 100 lat, jednak ogólna myśl techniczna pozostała niezmienna.
Co charakteryzuje stropy gęstożebrowe?
Stropy gęstożebrowe występują w wielu odmianach, ale zawsze wyodrębnić w nich można te same elementy – gęsto rozłożone belki stanowiące element konstrukcyjny stropu oraz pustki będące jego wypełnieniem. Wszelkie systemy różnią się między sobą materiałem, z którego są wykonane oraz rozpiętością osiową między belkami, która narzucana jest przez szerokość elementów wypełniających. Górną warstwę stropu tworzy z kolei płyta nadbetonu, najczęściej o grubości od 4 do 6 cm, w zależności od potrzeb.
W przypadku wielu stropów konieczne jest również stosowanie żeber rozdzielczych zapobiegających ich klawiszowaniu oraz stosowaniu wzmocnień pod ścianki działowe, szczególnie te zaprojektowane wzdłuż danych belek. Zarówno żebra rozdzielcze jak i wzmocnienie belek to jedne z elementów zbrojenia.
Z czego składa się strop Technobeton – charakterystyka systemu
Głównym elementem systemu stropowego Technobeton są sprężone belki strunobetonowe wykonane bez mikropęknięć z betonu klasy C50/60 oraz pustaki stropowe z wibroprasowanego betonu żwirowego. W zależności od potrzeb pustaki mogą mieć wysokość 12, 16, 20 lub 25 cm, co wpływa na końcową wysokość konstrukcji.
Stropy Technobeton mogą przenosić obciążenia charakterystyczne do 11 kN/m².
Ponadto podstawowym elementem stropu Technobeton jest siatka stalowa zgrzewana, której układanie zalecane jest na całej rozpiętości stropu. Zapewnia to odpowiedni rozkład naprężeń oraz ogranicza skurcze betonu. Oprócz tego podobnie jak w innych systemach stropowych w strefie podporowej konieczne jest ułożenie zbrojenia w postaci prętów prostych lub odgiętych – ich ilość i rozstaw określany jest na podstawie występujących obciążeń i rozpiętości stropu.
Uzupełnieniem technologii stropu Technobeton jest zastosowanie kształtki wieńcowej naszej produkcji, zamiast wykonywania wieńców tradycyjnymi metodami, które wymagają stosowania dodatkowego deskowania. Pozwala to na znaczną redukcję kosztów i przyspieszenie robót budowlanych.
Na całości stropu układana jest charakterystyczna dla stropów gęstożebrowych warstwa nadbetonu o grubości 4-6 cm, jednak jej dokładna grubość ustalana jest na etapie projektowania konstrukcji.
Zastosowanie stropu gęstożebrowego
Strop Technobeton z uwagi na rozpiętość belek do 9 m w module co 10 cm wykorzystywany jest głównie w przypadku budowania nowo powstałych domów jedno- i wielorodzinnych, a także obiektów handlowych, biurowych i budynków użyteczności publicznej. Z uwagi na łatwość montażu system często wykorzystywany jest również w procesie wymiany stropów w budynkach istniejących. Technologia ta cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród inwestorów, deweloperów, jak i samych architektów czy konstruktorów.
Zalety stropy Technobeton
Technologia sprężania zastosowana w belkach znacznie poprawia parametry wytrzymałościowe stropu w stosunku do tradycyjnych stropów gęstożebrowych. Dużym atutem systemu stropowego Technobeton jest możliwość ręcznego układania jego elementów na budowie, bez konieczności stosowania dźwigów budowlanych, co znacznie redukuje koszty przedsięwzięcia.
Podstawowe korzyści płynące z zastosowania systemu stropowego Technobeton:
- łatwy i szybki montaż
- brak konieczności wykonywania żeber rozdzielczych
- wyeliminowanie deskowania
- zniwelowanie występowania zarysowań lub klawiszowania
- alternatywa dla stropów żelbetowych
- pełne wsparcie projektowe firmy Technobeton
Jak układać strop gęstożebrowy?
Podstawowy rozkład osiowy belek w stropie Technobeton narzucony jest, podobnie jak w przypadku innych stropów gęstożebrowych, przez szerokość pustaków i wynosi 59,5 cm. Niekiedy jednak w celu, chociażby zwiększania nośności stropu w projekcie uwzględnia się miejsca, w których projektowane jest kilka belek obok siebie. Układy belek zależą między innymi od:
- rozpiętości stropu
- charakteru i wartości obciążeń
- ciągłości z sąsiednimi polami lub braku ciągłości
- wymagań w zakresie ognioodporności stropu
- możliwości podparcia stropu
Belki stropowe Technobeton należy opierać wyłącznie na elementach konstrukcyjnych takich jak ściany nośne murowe i żelbetowe, belki żelbetowe, dźwigary Technobeton i profile stalowe. Niedopuszczalne jest układanie belek na ściankach działowych. Minimalne oparcia dla belek stropowych Technobeton określa producent systemu. Charakter obciążeń, ich wartość i lokalizacja mogą wpływać na konieczność zaprojektowania dodatkowych dozbrojeń dla stropu.
Technobeton – producent nowoczesnych systemów stropowych
System stropowy Technobeton to nowoczesne rozwiązanie chętnie wybierane przez architektów i projektantów konstrukcji w przypadku projektowania budynków o rozpiętości osiowej ścian do 9 m. Wymiar ten jest popularną wielkością projektowaną w budynkach mieszkalnych, biurowych czy handlowych. Jednak oprócz samej technologii stropu, dużą zaletą jest możliwość korzystania z biura projektowego naszej firmy, które zajmuje się projektowaniem konstrukcji danej przegrody poziomej na podstawie przesłanych rzutów, a kolejno tworzy dokładne zestawienie materiałów budowlanych. Pozwala to w jednym miejscu zaprojektować dany strop, jak również zamówić materiały wraz z transportem na budowę, co jest dużym ułatwieniem w przypadku organizacji całego procesu budowlanego.