Strunobeton w stropach gęstożebrowych
Rosnące ceny materiałów, większa stawka za roboczogodzinę pracowników oraz jednocześnie coraz bardziej widoczne braki wykwalifikowanych brygad, sprawiają że inwestorzy szukają wciąż nowych rozwiązań redukujących koszty danej inwestycji.
Stosowanie zatem gotowych systemów w postaci prefabrykatów to doskonałe rozwiązanie na zmniejszenie kosztów budowy oraz zyskanie pewności, że wbudowane elementy posiadają projektowaną wytrzymałość. Prefabrykaty to zarówno nadproża, dźwigary, biegi schodowe jak i płyty stropowe o dużej powierzchni. W poniższym artykule przedstawimy wady i zalety prefabrykowanych stropów płytowych.
Zalety stropów prefabrykowanych płytowych
Na samym początku danej inwestycji, czyli podczas projektowania stosowanie gotowych rozwiązań w postaci płyt prefabrykowanych niesie wiele korzyści. Wykorzystanie ich w projektach pozwala na szybkie układanie płyt dopasowując długość i nośność do zastanych obiektów – producenci ponadto oferują często szereg opisów i notatek technicznych ułatwiających pracę biurom projektowym.
Użyte materiały oraz sama staranność brygady wpływa na jakość wykonania danego stropu. Aby jednak zmniejszyć ryzyko popełnienia błędów, doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie gotowych elementów prefabrykowanych. Wytwarzane w fabryce posiadają już przed wbudowaniem projektowaną wytrzymałość oraz wymaganą jakość wykonania w postaci gładkiej powierzchni. Zadaniem ekipy budowlanej jest tylko ułożenie konstrukcji według obowiązującego projektu.
Stosowanie prefabrykowanych płyt stropowych niweluje także konieczność stosowania deskowania – płyty stanowią szalunek tracony. Na ich powierzchni układany jest bowiem beton stanowiący warstwę nadbetonu, o grubości zależnej od projektowanych obciążeń.
Wady stropów prefabrykowanych płytowych
Jedną z głównych wad stropów płytowych prefabrykowanych jest konieczność ich montażu za pomocą ciężkiego sprzętu. Z uwagi jednak na stosowanie systemów najczęściej w przypadku budowy dużych inwestycji, dźwigi czy żurawie są podstawowym wyposażeniem takiej budowy. Nie ma zatem konieczności wypożyczenia sprzętu wyłącznie do budowy jednego etapu inwestycji, jakim jest strop.
Kolejnym minusem stropów płytowych jest pojawiania się rys na złączeniu sąsiadujących ze sobą płyt – problem ten jednak z powodzeniem można wyeliminować wykonując wysokiej jakości tynki.
Strop Technopanel od Technobeton
Nasz strop prefabrykowany Technopanel wykonany z betonu sprężonego to przykład wytrzymałego i solidnego stropu, odpornego na klawiszowanie. Płyty wytwarzane są na długich torach naciągowych, co daje możliwość produkowania elementu o długości dopasowanej do indywidualnych projektów. Niewielka grubość konstrukcji, bo zaledwie 16 cm, sprawia iż jest to doskonała alternatywa dla stropów monolitycznych, które przy tej grubość uzyskują znacznie mniejszą nośność z uwagi na stosowanie w nich zwykłego zbrojenia. Stal wykorzystywana w produkcji płyt prefabrykowanych Technopanel wykazuje wytrzymałość na rozciąganie na poziomie 2060 MPa
Zespół projektowy Technobeton zajmuje się ponadto także wykonywaniem projektów stropu Technopanel. Uwzględnia zatem w swoich założeniach wymagane otwory konieczne do zainstalowania danych instalacji czy linii technologicznych, jeśli strop projektowany jest w budynkach przemysłowych. Do projektu wykonanego przez nasze biuro dołączane są także niezbędne opisy i dokumentacja techniczna oraz zestawienie materiałów, znacznie ułatwiające złożenie zamówienia.