Zalety technologii murowych pióro-wpust - pustak murowy Technobeton
Pióro – wpust, technologia tradycyjna czy łączenie elementów na cienką spoinę – to tylko niektóre z rozwiązań obecnie stosowanych przy wznoszeniu ścian konstrukcyjnych i działowych. W zależności od przeznaczenia danego budynku, a także możliwości inwestora na etapie projektowania wybierana jest technologia najlepiej dopasowana do danej inwestycji.
Zależnie od wybranych elementów murowych stosuje się zalecany do nich sposób łączenia. W przypadku cegieł ceramicznych najczęstszym rozwiązaniem jest murowanie na tradycyjną zaprawę murarską. Murowanie na pióro – wpust lub cienką spoinę wymaga jednak zastosowania odpowiednich bloczków czy pustków. W poniższym artykule przedstawimy cechy charakterystyczne połączenia na pióro – wpust obecnego w naszych pustakach murowych.
Historia połączeń pióro-wpust
Początki stosowania połączeń na pióro-wpust sięgają XVI w – wykorzystywane było wtedy w przypadku łączenia elementów drewnianych takich jak bale czy deski podłogowe i stanowiły jeden z rodzajów połączeń ciesielskich. Z uwagi jednak na solidne zespolenie elementów zainteresowali się nim także producenci innych materiałów budowlanych, dzięki czemu system ten wykorzystywany jest obecnie do łączenia bloczków I pustaków murowych.
Jak murować na pióro – wpust?
System murowania pióro – wpust cieszy się dużą popularnością z uwagi na brak konieczności stosowania tu spoiny pionowej. Znacznie skraca to czas danej budowy oraz redukuje ilość zużycia samej zaprawy murarskiej. Ponadto system ten zmniejsza ilość powstawania mostków termicznych – w przypadku ścian największe straty ciepła z danego budynku pochodzą właśnie ze spoin łączących elementy drobnowymiarowe.
Rozpoczynając murowanie pierwszej warstwy bloczków warto ułożyć je na samym wstępie bez zaprawy – pozwoli to skorygować ewentualne odchyłki, wyrównać podłoże czy przyciąć dane elementy. Samo murowanie rozpoczyna się od wyciągnięcia naroży, które wyznaczają krawędzie ścian. Pozioma warstwa zaprawy powinna wynosić od 8 mm do 15 mm, jednak pierwszą warstwę zaleca się układać z zachowaniem 20 mm grubości – pozwala to wypoziomować wszelkie istniejące odchyłki.
Pustak murowy Technobeton – charakterystyka
Pustak murowy Technobeton to cieszący się dużym zainteresowaniem materiał budowlany wykorzystywany do wznoszenia ścian konstrukcyjnych budynków mieszkalnych, handlowych, użyteczności publicznej czy też przemysłowych. Oprócz systemu pióro – wpust, który zapewnia mniejsze zużycie zaprawy murarskiej, pustaki murowe posiadają komory, co zwiększa izolacyjność danych przegród. Ponadto komory umożliwiają wykonanie dodatkowych trzpieni konstrukcyjnych – jest to rozwiązanie ułatwiające projektowanie obiektów o nierównomiernym obciążeniu. W miejscach o większych obciążeniach stałych lub zmiennych warto dodatkowo wzmocnić dany układ konstrukcyjny stosując trzpienie. Naroża powstałe z systemu pustaków Technobeton zaleca się także zazbroić dodatkowo, co najmniej jednym prętem ϕ10, co wpływie na sztywność i wytrzymałość danej konstrukcji.
Pustaki murowe Technobeton dostępne są w czterech rodzajach – jedno- oraz dwukomorowe, a także wielokomorowe i wielokomorowe narożne. W celu ułatwienia murowania część wielokomorowa pustaka jest deklowana, co wpływa na przyspieszenie prac murarskich.