Rodzaje stropów gęstożebrowych
Stropy gęstożebrowe to systemy chętnie wykorzystywane w budownictwie mieszkalnym, jak i użyteczności publicznej czy budynkach handlowych. Zaliczane są do systemów prefabrykowano – monolitycznych – belki i pustaki wytwarzane są w zakładach, jednak samo betonowanie konstrukcji odbywa się już na placu budowy. Popularność zyskały one z uwagi na łatwy sposób montażu – do ich układania nie są wymagane ciężkie sprzęty, a ponadto istnieje możliwość dopasowania długości danych belek do danego wymiaru pomieszczenia.
Przez lata systemy gęstożebrowe rozwijały się, co pozwalało na uzyskiwanie coraz większych rozpiętości belek zachowując taką samą lub wyższą nośność danej konstrukcji. W poniższym artykule przedstawimy, które stropy gęstożebrowe są obecnie najczęściej wybierane oraz porównamy ich parametry.
Strop Teriva – system stropów dla budynków jednorodzinnych
Strop Teriva jest często wybierany jako konstrukcja stropu w budynkach jednorodzinnych. System składa się z belek kratownicowych oraz pustaków dwu- lub trójkomorowych, wytwarzanych najczęściej z betonu komórkowego lub keramzytobetonu. Wypełnienie przegrody poziomej lekkimi pustakami, sprawia, że zmniejsza się ciężar własny stropu, a co za tym idzie obciążenia, jakie przenoszone są na ściany, dźwigary czy słupy. Jednak głównym elementem konstrukcyjnym systemu są belki stanowiące konstrukcję nośną – to właśnie z uwagi na ich rozpiętość wyróżnia się kilka rodzajów stropów Teriva.
Wymiary belek różnią się w zależności od producenta, jednak najczęściej wymiary wynoszą od 2,1 m do maksymalnie 7,8 m, ze stopniowaniem co 30 cm. W niektórych zakładach podział stropów przyjmuje się z uwagi na wysokość płyty stropowej, wynoszącej kolejno 24, 30 i 34 cm, przy zachowaniu 4 cm płyty nadbetonu.
Strop Porotherm – wytrzymały strop gęstożebrowy
Stropy Porotherm składają się z prefabrykowanych belek stropowych stanowiących element nośny oraz charakterystycznych pustaków przypominających w przekroju plaster miodu. Nośność całej konstrukcji uzależniona jest nie tylko od parametrów belek, ale także od wysokości pustaków – wraz z nią zwiększa się bowiem wartość obciążenia, którą jest w stanie przenieść dana konstrukcja. Wysokości pustaków wynoszą od 8 cm do 23 cm w zależności od projektowanych obciążeń, jednak najniższy dostępny pustaka stanowi zazwyczaj szalunek tracony w miejscach, gdzie konieczne jest zwiększenie nośności stropu. W zależności od obciążeń przyjmuje się także odpowiedni rozstaw belek wynoszący 50 cm lub 62,5 cm.
Strop Technobeton – połączenie nośności i dużych rozpiętości belek
Strop Technobeton wyróżnia się na rynku pod względem dużej nośności przy zachowaniu znacznych rozpiętości belek prefabrykowanych. Spowodowane jest to faktem, iż belki w systemie Technobeton wytwarzane są ze strunobetonu – posiadają więc znacznie większą wytrzymałość niż tradycyjne belki żelbetowe. Poddawane obciążeniom już na etapie produkcji, są w stanie przenosić duże siły obciążające podczas pracy w gotowej już konstrukcji. Maksymalna rozpiętość stropu wynosi 9 m, a obciążenie, jakie przenosi dana konstrukcja sięga 11 kN/m².
Oprócz dużej nośności system Technobeton charakteryzuje się odpornością na klawiszowanie konstrukcji. Nawet w przypadku największych rozpiętości nie ma konieczności stosowanie żeber rozdzielczych, co znacznie zmniejsza zużycie stali w danej przegrodzie poziomej.
Oprócz samej produkcji materiałów Technobeton zajmuje się także projektowaniem indywidualnych rozwiązań zarówno do nowo wznoszonych obiektów jak i do już istniejących. System z uwagi na swoje parametry wykorzystywany jest nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych, ale także budynków mieszkalnych wielorodzinnych, handlowych oraz w budynkach użyteczności publicznej. Ponadto zleceniodawca otrzymuje także opis i dokumentację techniczną znacznie ułatwiają montaż elementów oraz zestawienie elementów danej konstrukcji. Posiadamy także samochody wyposażone w HDS, które dostarczają elementy z naszego zakładu prosto na plac budowy.